43-300 Bielsko-Biała | ul. Partyzantów 21

pon.-pt.: 8:00 - 16:00 | sobota 9:00 - 13:00 - do odwołania w soboty firma nieczynna.

+48 33 816 80 70


Jak poprawnie przygotować plik do druku?

Właściwe przygotowanie plików do druku ma kluczowe znaczenie dla jakości i finalnej estetyki gotowego projektu. Kilka prostych ustawień pozwala wyeliminować błędy, które niekorzystnie wpływają na wydruk, niwecząc często kilkugodzinną pracę nad projektem graficznym lub tekstowym.

Jeśli zatem nie chcesz, aby na Twoich wizytówkach obraz był rozmazany lub też martwisz się o to, czy wybrane przez Ciebie kolory będą dobrze wyglądały po wydrukowaniu plakatu, przeczytaj poniższy artykuł. Podpowiadamy w nim, o czym warto pamiętać przed oddaniem materiałów do drukarni i jak uniknąć rozczarowania po otrzymaniu wydruków.

Jak sformatować plik przed oddaniem go do druku?

Aby druk spełniał oczekiwania co do jakości, znaczenie ma nie tylko wybór właściwej drukarni, ale także format, w jakim plik zostanie zapisany. Najbardziej uniwersalny jest zapis w formacie PDF, który umożliwia podejmowanie działań np. na grafikach wektorowych bez obaw o obniżenie ich jakości. Niektóre drukarnie dopuszczają także zapisy w formatach JPG i TIFF. Poza formatem nie mniej ważny jest dobór odpowiedniej przestrzeni barwowej. Jeśli zależy Ci na tym, by po wydruku kolorystyka projektu była taka sama jak w wersji elektronicznej, zapisz pliki w trybie kolorystycznym CMYK. Zwłaszcza w kolorowym druku offsetowym wersja CMYK o wiele lepiej odda intensywność kolorów od trybu RGB.

Ponadto przy zapisie plików istotną rolę odgrywa także właściwa rozdzielczość. W przypadku grafik zaleca się ustawienie ostrości na 300 ppi. Warto przy tym pamiętać, by na etapie samego tworzenia grafiki, wybierać komponenty dobrej jakości. Samo powiększenie gotowego projektu przed wydrukiem może nie wystarczyć do tego, by zagwarantować właściwą ostrość elementów. Przy drukowaniu plakatów, ulotek i wizytówek nie można też pominąć tzw. spadów i marginesów. Odległość od krawędzi cięcia w każdym przypadku powinna być nie mniejsza niż 2 mm. Co więcej, ważna jest też dbałość o układ tekstu, w tym zastosowanie odpowiedniej czcionki, jej koloru, a także interlinii. Dobrym rozwiązaniem jest też zmiana fontów na krzywe, która pozwoli uniknąć utraty ostrości podczas wydruku.

Wróć