43-300 Bielsko-Biała | ul. Partyzantów 21

pon.-pt.: 8:00 - 16:00 | sobota 9:00 - 13:00 - do odwołania w soboty firma nieczynna.

+48 33 816 80 70


Jak wygląda proces oprawy pracy dyplomowej?

Zwieńczeniem kilku lat studiów jest napisanie pracy dyplomowej, której obrona umożliwia nadanie stopnia naukowego. Wybór właściwego tematu, zbieranie materiałów, a także nierzadko opracowanie badania naukowego to czasochłonny proces, który wymaga wielomiesięcznej pracy.

Gotowa praca niewątpliwe jest zatem powodem do dumy, który powinno się odpowiednio wyeksponować. Uczelnie nie zawsze wymagają od studentów wydruku prac, niemniej są osoby, które chcą oprawić swoje dzieło i zostawić sobie je na pamiątkę. Co warto wiedzieć o oprawie pracy dyplomowej? Poniżej podpowiadamy, jak wygląda taki proces.

Oprawa pracy dyplomowej – jak powinna wyglądać?

Oprawa pracy dyplomowej zależy od indywidualnych wytycznych każdej uczelni. Tym samym, zanim przekaże się pracę do druku, należy zapoznać się ze wskazaniami, które przemawiają za akceptacją pracy w dziekanacie. Odpowiednia szerokość marginesów, właściwa czcionka czy też prawidłowy wzór strony tytułowej to nie wszystko. Okazuje się, że równie ważny jest rodzaj druku (jednostronny lub dwustronny), jego kolor oraz wygląd samej oprawy. Studenci mogą zdecydować się na arkusze zbindowane, oprawy miękkie lub twarde. Ta pierwsza metoda polega na scaleniu kartek za pomocą bindownicy. Taka oprawa nie jest trwała i nie wygląda też zbyt elegancko. Zwykle jest jednak najtańsza ze wszystkich.

Miękka oprawa pracy dyplomowej to nic innego jak zastosowanie metody termozgrzewalnej, która odnosi się do sklejenia kartek przy użyciu specjalnego preparatu. Taka oprawa jest solidniejsza niż zwykłe bindowanie, niemniej nie sprawdza się w przypadku prac, które mają ponad 200 stron. Znacznie trwalsza okazuje się oprawa twarda wykorzystująca np. bindownicę kanałową. W tym przypadku można indywidualnie decydować o rodzaju zastosowanej okładki oraz jej ostatecznym wyglądzie, wybierając np. tłoczone stylową czcionką napisy. Taką formę oprawy prac dyplomowych w Bielsku-Białej oferuje m.in. nasza firma POL-DRUK, w której dodatkowo wydrukowane egzemplarze przed zniszczeniami można także zabezpieczyć folią laminacyjną.

Wróć